Fővárosi Főügyészség: „Ez még mindig kevés”

  • Fogyasztott drogot, de nem állt a hatása alatt a baleset idején.
  • Súlyosították az öt éve halálos balesetet okozó taxis ítéletét.
  • Ezzel még nincs vége: az ügyészség harmadfokra viszi az ügyet.

Kettőről három évre súlyosította a Fővárosi Törvényszék a Budapesti XVIII. és XIX. Kerületi Bíróság tavaly májusi elsőfokú ítéletét, amelyben halálos közúti baleset okozásának vétségében mondta ki bűnösnek a még 2020. februárjában Budapesten, a repülőtérre vezető úton halálos balesetet okozó taxist, és ezért 2 év fogházbüntetésre, 5 év járművezetéstől és 2 év közügyektől eltiltásra ítélte.

A Fővárosi Főügyészség azonban ennél is súlyosabb ítéletet tartana indokoltnak. Mivel a másodfokú eljárásban olyan bűncselekményben is bűnösnek mondták ki a vádlottat, amelyben elsőfokon nem, és ezzel megnyílt a lehetőség, hogy az ügy harmadfokon a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódjon, a főügyészség fellebbezést jelentett be. Az ítélet így még nem jogerős.

Az akkor nagy felháborodást kiváltó eset már több mint öt éve, 2020. február 4-én este történt, kevéssel 9 óra előtt a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre vezető úton.

A balesetet okozó taxit vezető H. Szilveszter az Üllői út felől a Köki Terminál irányába autózott. Helyszíni vallomása szerint közvetlenül a baleset előtt jelentős sebességkülönbséggel előzött egy szerinte 50-60 km/h sebességgel előtte haladó másik autót. Átért a baloldali sávba, ahonnan már nem tudott visszatérni a saját oldalára, hanem szabályosan letarolta az ott szabályosan közlekedő Mazdát.

Később a szakértők 130-135 km/h-ban határozták meg a taxis előzéskori sebességét. A perben ugyanakkor az is kiderült, hogy H. Szilveszter annak ellenére sem tudta befejezni a manővert, hogy az előtte haladó (éppen megelőzött) jármű vezetője minden tőle telhetett megtett, hogy segítsen neki; lehúzódott az út szélére és erősen lassított.

A vétlen Mazda vezetője Halgas Tibor egykori labdarúgó volt. Játszott a Fradiban, a Diósgyőrben és a Videotonban is. A halála előtti években edzőként dolgozott, a Pilisi Labdarúgó Klubnál a felnőttekkel foglalkozott, egy másik csapatnál pedig kisgyerekeket edzett. Bár a helyszínen tartózkodók és a rövid időn belül helyszínre érkező mentők is minden elkövettek, amit lehetett, de az életét már nem tudták megmenteni.

Halgas Tibor a helyszínen meghalt. Felesége és három gyermeke gyászolta.

Súlyosan sérült a baleset okozója is. Nála a szonda nem jelzett ittasságot, azonban az már közvetlenül a baleset után kiderült, hogy a szervezetében többféle drog nyomai is kimutathatók. Még a napokban megtartott másodfokú tárgyalás előtt is kérdés volt azonban, hogy a drogoknak volt-e szerepük a halálos baleset bekövetkezésében. Azaz, hogy H. Szilveszter vajon drogok hatása alatt vezetett-e?

Később a Budapesti VI. és VII. Kerületi Ügyészség H. Szilvesztert halált okozó, bódult állapotban elkövetett járművezetés bűntettével vádolta, és vele szemben végrehajtandó börtönbüntetés kiszabását indítványozta, az elsőfokú bíróság a vádtól eltérően, halált okozó közúti baleset gondatlan okozása vétségében mondta ki bűnösnek.

Az eljárásban résztvevő szakértők szerint (hármat is ki kellett rendelni) ugyanis ahhoz kétség sem férhetett, hogy H. Szilveszter korábban többféle drogot is fogyasztott. Azt azonban már nem lehetett kétséget kizáróan bizonyítani, hogy drog hatása alatt volt a baleset idején.

A Fővárosi Törvényszék a másodfokú eljárásban szintén arra a következtetésre jutott, hogy az első fokon eljáró bíróság helyesen következtetett arra, hogy a terhelt cselekményét a vádtól eltérően kell minősítenie. Vagyis helytállónak ítélte, hogy halált okozó, bódult állapotban elkövetett járművezetés bűntette helyett halált okozó közúti baleset gondatlan okozásának vétségében mondta ki bűnösnek a férfit.

A szakértői vélemények ugyanis egybehangzóak voltak abban, hogy „bár a vádlott szervezetében kimutatták a kokain inaktív bomlástermékét, azonban nem volt kétséget kizáróan bizonyítható, hogy emiatt a terhelt a cselekmény idején bódult állapotban vezetett”.

A bíróság a szakértők véleménye alapján úgy ítélte meg, hogy a korábban (nem tudni mikor) elfogyasztott drogok a taxis vezetési képességét már nem befolyásolták.

Ám épp azért, mert a perben kétséget kizáróan bebizonyosodott, hogy H. Szilveszter korábban kábítószert használt, a törvényszék kábítószer birtoklásának vétségében is bűnösnek mondta őt ki. Emellett súlyosító körülményként vette figyelembe azt is, hogy a balesetet H. Szilveszter több ellene folyó büntetőeljárás hatálya alatt követte el, nem beszélve arról, hogy a baleset idején nem is vezethetett volna, mivel nagy számú büntetőpontja miatt a jogosítványát bevonták. Előzőleg ugyanis már vagy két tucat szabálysértést követett el.

A baleset után, tekintettel arra, hogy ő is megsérült, nem tartóztatták le. Egy időre házi őrizetbe helyezték, azonban ezt a kényszerintézkedést a bíróság rövid idő múltán megszüntette. H. Szilveszter utána szinte azonnal külföldre távozott és jó ideig nem is találták a hatóságok – ezért is tart már öt éve az eljárás. Végül Németországban egy rendőr közlekedési szabálysértésen érte, és az intézkedés közben derült ki, hogy keresik őt a magyar hatóságok. Így került végül haza.

Az elsőfokú eljárás idején még büntetlen előéletűnek számított, azóta azonban több eljárásban mondták ki bűnösnek, jogerősen elítélték lopás, kábítószer-használat, bódult állapotban vezetés és sikkasztás miatt. Állítása szerint a taxizással felhagyott, most az építőiparban dolgozik segédmunkásként.

F.Gy.A.