Miért veszélyes…? Közlekedésbiztonsági kisokos – 3. rész

Ezért ne vezess ittasan!

Az ittas járművezetés a közutak második legfőbb gyilkosa Európában és Magyarországon egyaránt, ami azt jelenti, hogy a gyorshajtás után a legtöbb közúti tragédia a vezetést megelőző szeszesital fogyasztásra vezethető vissza.

Az ittas vezetés és a közlekedésbiztonság összeegyeztethetetlen fogalmak, egy-egy ittas sofőr közúti forgalomban való részvétele szinte egyet jelent egy-egy időzített bombával. Az ittas vezetők – a befolyásoltság szintjétől és egyéb tényezőktől függően – csak korlátozottan, vagy egyáltalán nem képesek a jármű biztonságos vezetésére. A kockázatot tovább növeli, hogy az ittas sofőrök rendszerint – a szükséges kontroll hiányában, valamint a szeszes ital hatásától „felbátorodva” – a megengedett sebességet is túllépik.

Az alkohol közismerten rendkívül károsan hat a vezetési képességre. Szeszesital fogyasztás hatására növekszik az észlelési idő, tompulnak a reflexek, lassabban mozognak a szemet mozgató izmok, a látási tér beszűkül, és a mentalitásban is kedvezőtlen változások történnek. Mindezek mellett a jármű kezelésében, egyenesben tartásában, a veszélyek észlelésében, valamint elhárításának képességében is kedvezőtlen változások történnek, melyek az alkoholos befolyásoltság növekedésével tovább fokozódnak. Tévhit, hogy „egyetlen pohár nem számít”, minthogy az is, hogy az alkohol fogyasztását követő azonnali, néhány órás pihenés, vagy a zsíros, nehéz ételek fogyasztása „csodát tesz”, továbbá a menetszél sem teszi józanabbá a motorkerékpárosokat.

A járművezetés személyi feltételei a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975 (II.5.) KPM-BM együttes rendelet (KRESZ) alapján:

4. § (1) Járművet az vezethet, aki
a)a jármű vezetésére jogszabályban meghatározott, érvényes vezetői engedéllyel vagy az engedély-nyilvántartásba bejegyzett érvényes vezetési jogosultsággal rendelkezik,
b) a jármű biztonságos vezetésére képes állapotban van, továbbá
c) a vezetési képességre hátrányosan ható szer befolyása alatt nem áll, és szervezetében nincs szeszes ital fogyasztásából származó alkohol.
(2) A jármű vezetését az üzemben tartó nem engedheti meg, illetőleg a vezető nem engedheti át olyan személynek, aki az (1) bekezdésben meghatározott feltételeknek nem felel meg.

Tipikusnak mondható, hogy szeszes ital fogyasztását követően a veszélyérzet jelentősen csökken (szélsőséges esetben akár meg is szűnhet), és a járművezetők önbizalma az esetek döntő többségében nő – hozzátéve, hogy minden alap nélkül. Mindezek következtében az önkontroll kedvezőtlen irányba változik, az érintettek meggondolatlanabbá, felelőtlenebbé válnak, és kevésbé lesznek szigorúak önmagukkal szemben. Ilyen esetekben a sofőrök hajlamosabbak azt gondolni, hogy még mindig képesek a jármű biztonságos vezetésére, függetlenül attól, hogy szeszes italt fogyasztottak.

Az alkohol emberi szervezetre gyakorolt hatásáról ismeretes, hogy egyénenként változik. Sőt, még az is előfordulhat, hogy ugyanaz a személy különbözőképpen reagál ugyanannyi mennyiségű alkohol elfogyasztására – a körülményektől függően. Az alkohol hatása függ attól, hogy az érintett személy üres, vagy teli gyomorra ivott, mennyire fáradt, bevett-e nyugtatót vagy fájdalomcsillapítót, ill. aktuálisan milyen pszichés állapotban van (pl. összeveszett-e a párjával, főnökével stb.). Fontos tudni, hogy az alkohol ezrelékes értékét meg lehet ugyan becsülni, de az alkohol tényleges hatását már nem! Ezért legyen minden közlekedő számára alap, hogy soha ne igyon szeszes italt sem a vezetés előtt, sem pedig alatt!

G.I.