Mit tehet egy gyalogos és kerékpáros saját láthatóságának biztosítása érdekében?
- A láthatóság mindenkori biztosítása egyike a legfontosabb preventív intézkedéseknek, amelyet egy gyalogos, illetve kerékpáros saját biztonsága érdekében megtehet.
- A láthatóság fontossága az őszi és a téli időszakban még inkább előtérbe kerül, hiszen ilyenkor a látási viszonyok gyakran kedvezőtlenek.
- A kellő időben történő észlelhetőséget bárki egyszerűen biztosíthatja: mindössze feltűnő színű ruházatot, valamint fényvisszaverő ruházatot (tárgyakat) kell viselnie.
- A fényvisszaverő mellény akár hét-tízszeresére is növelheti viselőjének az észlelhetőségét, ami egyet jelent azzal, hogy a közeledő járművezető számára féktávolságon kívülre kerül, és bőven van idő a megfelelő manőver végrehajtására.
- A kisméretű, csuklóra, ruházatra, hátizsákra stb. helyezhető reflektív tárgyak is jelentősen hozzájárulhatnak ahhoz, hogy viselője ne váljon súlyos kimenetelű közlekedési baleset áldozatává.
- A világos tónusú ruházat is sokat segíthet. A fekete, sötétkék és hasonló ruházatok ilyenkor kerülendők, a legmagasabb szintű észlelhetőséget a neonzöld, a sárga és a fehér színek biztosítják.
- A feltűnő tónusú ruházattal együtt minden gyalogosnak és kerékpárosnak javasoljuk, hogy viseljen fényvisszaverő mellényt, illetve reflektív hatású kiegészítőket. Még akkor is, amennyiben az nem kötelező!
Fényvisszaverő mellények által nyújtott biztonság
A láthatóság, észlelhetőség fokozása az egyik legfontosabb megelőző intézkedés, amit egy gyalogos és kerékpáros a saját életének, testi épségének védelme érdekében megtehet. Ennek az eszközei pedig nagyon egyszerűek: mindössze feltűnő színű ruházatot, valamint a fényvisszaverő mellényt (ruházatot, egyéb reflektív tárgyat) szükséges viselni. A fényvisszaverő mellény viselését meghatározott esetekben jogszabály kötelezővé teszi. A jelenleg hatályos KRESZ értelmében lakott területen kívüli út úttestjén, leállósávján, útpadkáján tartózkodó gyalogosnak – ide nem értve a csoportban történő közlekedést -, továbbá a kerékpárt hajtó személynek éjszaka és korlátozott látási viszonyok mellett fényvisszaverő mellényt (ruházatot) kell viselnie. A fényvisszaverő mellénynek (ruházatnak) meg kell felelnie a MSZ EN 471:2003.számú szabványban meghatározott követelményeknek.
A fényvisszaverő mellények viselésének hatalmas előnye, hogy jelentős mértékben (a körülményektől függően akár hét-, illetve tízszeresére) is növelhetik az észlelhetőséget. Egy gépjármű vezetője tompított fényszórók használata mellett a védőmellényt viselő személyt akár 350 méterről (távolsági fényszóró működtetése esetén akár 600 méterről) is észreveheti. Ez azt jelenti, hogy a gyalogos, illetve kerékpáros egyértelműen féktávolságon kívülre kerül, és a közeledő jármű vezetőjének elegendő idő áll rendelkezésére a gyalogos, illetve kerékpáros észlelésére, valamint megfelelő elkerülő manőver végrehajtására (ehhez természetesen az is szükséges, hogy a jármű vezetője ne lépje túl a megengedett sebességet). Fényvisszaverő mellény viselése nélkül ez a távolság jelentősen, a ruházat színétől függően akár 30-50 méterre is lecsökkenhet. Ez a távolság még akkor is közel van a féktávolság határához, ha a gyalogos világos tónusú ruhát visel (neonszínűt, sárgát, fehéret stb.), és az 50 km/h sebességgel haladó jármű vezetője a veszélyt – amint az lehetséges – azonnal észleli, késedelem nélkül reagál, továbbá az úttest burkolata száraz, és a gumiabroncsok állapota is megfelelő.
Sötétben, ill. rossz látási viszonyok esetén a fényvisszaverő mellények, illetve egyéb reflektív tárgyak, eszközök viselése gyalogosoknak és kerékpárosoknak még akkor is ajánlott, ha arra jogszabály nem kötelez. Mert még az apró, csuklóra, ruházatra, táskára, hátizsákra stb. helyezhető reflektív tárgyak is jelentősen hozzájárulhatnak ahhoz, hogy viselője ne váljon súlyos kimenetelű közlekedési baleset áldozatává.
A világos tónusú ruházat szerepe kedvezőtlen látási viszonyok esetén
Aki a sötétedés beálltát követően sötét tónusú ruházatban gyalogol, vagy kerékpározik, könnyen előfordulhat, hogy az autósok szemszögéből láthatatlan marad, illetve csak féktávolságon belül lesz észlelhető. Valamivel, de nem sokkal jobb a helyzete annak, aki kék, vagy piros színű ruhát visel, ezért mindenkinek javasolt, hogy a világosabb tónusok felé forduljon. Egy hiányos közvilágítással rendelkező útszakaszon a gépkocsi tisztán tartott fényszórói a sárga ruhában lévő gyalogost, kerékpárost mintegy 37 méter távolságból világítják meg, ami lakott területen belül, 50 km/h-s sebességnél elegendő lehet a veszély elhárításához. A fehér szín ennél is jobb észlelhetőséget biztosít, de a kísérletek alapján a legnagyobb védettséget a neon zöld színű ruházat nyújtja. Ebben az esetben ugyanis a gyalogosok és kerékpárosok már 130 méterről felismerhetők, fényvisszaverő mellény használata nélkül is (ugyanakkor reflektív mellény viselése esetén ez 350 méterre módosul).
Bár a rikító színű ruházatot sokan nem kedvelik, de a személyes biztonság érdekében ez az „áldozat” minden bizonnyal meghozható. Végezetül: a feltűnő tónusú ruházat mellett minden gyalogosnak és kerékpárosnak javasoljuk, hogy viseljen fényvisszaverő mellényt, illetve ilyen hatású kiegészítőket. Még akkor is, amennyiben az nem kötelező! Különösen ősszel és télen, amikor a látási viszonyok bármikor kedvezőtlenné válhatnak. Az egyik legfontosabb alapelv ugyanis a „látni és látszani!” Mindenkor!
G.I.