Ne legyen túlságosan agresszív!

  • A mindenféle szennyeződést azonnal eltávolító ablakmosó-folyadék olyan, mint Columbo felesége.
  • Ihatatlan házi pálinkával lehetséges, de kockázatos téliesíteni a tartályban maradt nyári ablakmosót.
  • Ne csak a fúvókák átjárhatóságára és az ablaktörlő lapátok állapotára figyeljen a tél beköszönte után!
  • Az ablakmosó-folyadékokat is hamisítják, sok a „nem megfelelő” a fogyasztóvédelem adatai szerint.

Amikor ezeket a sorokat írtam, már túl vagyunk a szezon első közlekedési káoszt is okozó országos havazásán, és éppen tavaszodott. Ettől függetlenül azonban tél volt. Legalábbis naptárilag. Ilyenkor pedig nemcsak arra kell az autósoknak gondolniuk, hogy „már rég le kellett volna cserélnem a nyári gumikat a télire”. Annak is itt volt/van az ideje, hogy – ha még nem tették volna meg – téliesítsék az ablakmosó-folyadékot.

Ősztől tavaszig könnyebben és gyakrabban szennyeződik a szélvédő (és persze a többi ablak is az autón). A sárral keveredett olaj, a levegőből kicsapódó korom, a madárürülék, a nyári időszakhoz képest kisebb számban, de még fel-felbukkanó rovarok pillanatok alatt képesek jelentősen rontani a kilátást.

Koszos szélvédőn át nehéz a távolságbecslés

Balesetmegelőzési szempontból rendkívül fontos a szélvédő átláthatósága. Nem mindegy, hogy csak alakokat, árnyakat lát-e rajta keresztül a sofőr vagy élés képet! Az utóbbi elengedhetetlen a közeledő/távolodó járművek távolságának és sebességének becsléséhez, a forgalomban előforduló veszélyhelyzetek gyors és pontos azonosításához.

Ahogy az sem mindegy, hogy vannak-e a felületén olyan sérülések, megtapadt sár-, zsír-, vagy éppen olajfoltok, rovarmaradványok és hasonlók, amelyeket esőben az ablaktörlő inkább csak szétmaszatol, semmint letakarít.

Leginkább időzített bombához hasonlítható az a szélvédő, amit az ablaktörlőlapátok vékony, szürke szennyeződés-filmmel vontak be, amit a félig eldugult fúvókán kipréselt ablakmosó-folyadék csak sokadik nekifutásra képes eltávolítani. Már ha képes. És már ha az ablaktörlő lapátok a szennyeződés letakarítása helyett nem teszik inkább még átláthatatlanabbá azzal, hogy a repedezett gumijaikkal összecsíkozzák az ablakot.

Arról már többször írtunk mennyire fontos, hogy az ablaktörlő lapátok épek és megfelelő méretűek legyenek. A koszcsíkos szélvédő ugyanis csak addig tűnik tisztának, amíg napvilágon, borongós időben autózunk. Ám, amikor kisüt a télen amúgy is alacsonyan járó nap, vagy már mindenki felkapcsolta a fényszórókat, a csíkozott ablak egyik pillanatról a másikra fényesen csillogó akadállyá válik, a kilátás legfőbb akadályává.

Ablakmosó-folyadékkal jégteleníteni?

Nem mindegy azonban az sem, hogy milyen ablakmosó-folyadékot töltünk a tartályba!

Télen értelemszerűen télit, aminek magas a fagyállósága. Nálunk elegendő, ha mínusz 20 fokig fagyálló, bár akik a hegyek között vagy fagyzugos helyeken élnek, autóznak rendszeresen, gyakran járnak sízni a szomszédos országokba, használjanak mínusz 25 vagy 30 fokig fagyálló folyadékot!

Nem szükséges leereszteni a nyári folyadékot. Hacsak nem törnek ránk a kemény mínuszok, elég, ha mostantól már télivel pótolja, amit elhasznált.

Az ablakmosó folyadék vízből és alkoholból (jellemzően metanolból) áll, továbbá különböző úgynevezett felületaktív anyagokból, amelyek oldják a zsírt, az olajat, megakadályozzák a bogártetemek letapadását, megkönnyítik azok és más szennyeződések eltávolítását. Emellett kevernek bele a gyártók különféle színező és illatosító anyagokat is.

A téli ablakmosó-folyadékok tartalmaznak külön jégtelenítő adalékot is, azaz nemcsak az alkohol hatására kezd oldódni a jég a szélvédőn, de korántsem olyan töménységben, mint amekkora a jégtelenítő sprayben található. Részben ezért, és mert az ablakmosó működtetésével a legtöbb típusnál automatikusan beindulnak az ablaktörlő lapátok is, nem szerencsés ablakmosó-folyadékkal jégteleníteni a szélvédőket.

Házi pálinkával kockázatos a téliesítés

Az ablaktörlőapátokat megeszi az ablakra rakódott vékony jég, még mielőtt az ablakmosó-folyadék jégtelenítő adaléka kifejthetné a hatását. Néhány próbálkozás után pedig a lapátok már inkább csíkozói, és nem tisztítói lesznek a szélvédőnek.

Az autókereskedők és a szervizek óva intenek minden autóst a házilag kevert ablakmosó-folyadékok használatától. Nem a legjobb megoldás a szomszédtól kapott ihatatlan (kerítésszaggató) pálinkával téliesíteni a tartályba lévő nyári folyadékot vagy éppen tiszta vizet! A túl tömény (túl magas alkohol és/vagy tisztítószer tartalmú) ablakmosó-folyadék károsíthatja a szélvédőt, annak különböző bevonatait, az ablaktörlő lapátot és akár a karosszériát vagy azon lefolyva más alkatrészeket is.

Talán már senkit nem lep meg, hogy az ablakmosó-folyadékot is hamisítják. A fogyasztóvédelmi hatóság szinte minden évben talált olyan hangzatos fantázianeveken kínált folyadékokat, amelyek jó esetben csak nem képesek megtisztítani a szélvédőt a rá rakódott szennyeződésektől. Nem felelnek meg a leírásukban a gyártó által ígért követelményeknek.

Rosszabb esetben egyes kifejezett „jó” tisztítóhatású szerek kikezdhetik a szélvédőt, a karosszériát és mindent, amire ráfröccsennek, ráfolynak.

Ha túl agresszív, rongálhatja az autót

Fontos, hogy amikor ablakmosó-folyadékot választ valaki, tájékozódjon. Olvassa el a leírást a flakonon, hogy mire képes az adott termék a gyártója szerint. Ma már az interneten könnyen utána lehet nézni, hogy mások milyen tapasztalatokat szereztek a termékről.

Vigyázz! A gyártók, forgalmazók honlapjának „Vélemények” rovatában gyakran a cég marketingeseinek elfogulatlannak aligha nevezhető véleménye olvasható. Célszerű körülnézni a fogyasztóvédelmi hatóság és az autós érdek- és/vagy fogyasztóvédelmi szervezetek oldalain is, hogy ott miként vélekednek a termékről.

Ha még senki nem véleményezte a terméket, legyen ön az első! Írja meg tapasztalatait, ahol lehetséges és ahol sokan megismerhetik! Végül is önnek is jó, ha mások véleményét is megismerheti. Csak kevés az olyan szer, ami mindenre (is) jó. Az egyik jobban oldja a szmoggal lerakodó olajos-zsíros szennyeződést, mások a sár ellen hatásosabbak a többinél.

A csomagoláson minden szóba jöhető szennyeződést feltüntetnek a gyártók, amiket szerintük a termékük tisztít, már csak ezért sem árt tudni, hogy az adott ablakmosó-folyadék másoknál milyen célokra vált be a leginkább. Utána már csak azt kell tudni, hogy ön milyen utakon közlekedik, ott milyen szennyeződés rakódhat a szélvédőre, és máris könnyebben tud majd dönteni.

F.Gy.A.