Parlagfű allergia és a vezetési képességek csökkenése
- A szakemberek szerint idén az átlagosnál erősebb parlagfű szezon várható.
- A parlagfű az első számú allergén Magyarországon, pollenje a lakosság mintegy negyedénél okoz különböző, kellemetlen tüneteket.
- Az allergiás tünetek jelentős mértékben befolyásolhatják a vezetési képességet (figyelmetlenség, koncentráló képesség csökkenése stb.), ezért közlekedésbiztonsági kockázatot rejtenek.
- A kockázatok csökkentése érdekében fontos az utastér pollenmentesen tartása, mely alapvetően felhúzott ablakokkal, légkondicionáló használatával, a pollenszűrő cseréjével, valamint rendszeres porszívózással érhető el.
- Az allergiaellenes gyógyszerek (antihisztaminok) ugyancsak kedvezőtlen irányban befolyásolhatják a vezetési képességet. Érdemes ezért a fogyasztás megkezdése előtt szakember véleményét kérni, ill. elolvasni a betegtájékoztatót.
Megkezdődött a parlagfű szezon, ami igen sok kellemetlenséget okoz az arra érzékenyeknek. A parlagfű az első számú allergén Magyarországon és a környező országokban egyaránt. Hazánkban az elmúlt húsz évben megduplázódott a parlagfű allergiások száma, jelenleg a lakosság negyedénél mutatható ki valamilyen túlérzékenységi tünet. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ tájékoztatása alapján a parlagfű virágpora megjelent a levegőben, az ország több pontján már közepes koncentrációt mértek, és a következő hetekben a pollen koncentráció tovább emelkedik. Ezért az érintetteknek az allergiás tünetek megjelenésére kell számítaniuk (viszkető, könnyező szemek, orrfolyás, gyakori tüsszentések stb.), amelyek jellemzően gyógyszeres kezelést igényelnek.
Nem árt tudni, hogy ezek az allergiás tünetek, valamint a kapcsolódó diszkomfort érzet jelentős mértékben befolyásolhatják a vezetési képességet, mely oka alapvetően a figyelem elvonásában, valamint a koncentráló képesség csökkenésében keresendő. A kockázatok minimalizálása érdekében javasoljuk, hogy autózás során tartsák felhúzott állapotban az ablakokat, és működtessék a légkondicionáló berendezést, amely pollenmentes, szűrt, és – nem mellesleg – kellemesen hűs levegőt biztosít. Fontos továbbá, hogy a gépkocsi utasterét rendszeresen porszívózzuk ki is annak érdekében, hogy az allergia kiváltói ne maradhassanak bent az autóban. És természetesen a pollenszűrők cseréje is sokat segíthet, hiszen ezek a filterek hivatottak arra, hogy az utastérbe áramló levegőt a portól, pollenektől, koromtól, és egyéb apró részecskéktől megtisztítsák. A pollenszűrőknek három különböző típusa van (normál, aktívszenes, és antibakteriális), amelyek közül az utóbbi nyújtja a legnagyobb védelmet az autóban ülők számára. A pollenszűrők cseréjének periódusa termékenként eltér, az egyszerűbb változatok akár évente cserére szorulhatnak.
A másik jellemző veszélyforrás ilyenkor a gyógyszerfogyasztás. Köztudott, hogy a biztonságos járművezetéshez megfelelő látásra, tiszta gondolkodásra és gyors reakcióképességre van szükség. Minden olyan gyógyszer, amely ezeket a képességeket befolyásolja, negatív hatással lehet a vezetési képességre is. Ezek körébe nem csak a fájdalomcsillapítók, nyugtatók, altatók, antidepresszánsok, egyes megfázás, illetve influenzaellenes szerek stb. tartoznak, hanem az allergia elleni készítmények is. Álmosság, koncentrációs problémák, látászavarok, szédülés – többek között ezek lehetnek az allergia ellenes gyógyszereknek a mellékhatásai, melyek mindegyike könnyen balesethez vezethet. Ha valaki új, ismeretlen gyógyszert kezd el szedni, a vezetésre gyakorolt hatásáról érdemes megkérdeznie az orvost, vagy a gyógyszerészt, illetve elolvasni a termék betegtájékoztatóját.
Nagyon fontos, hogy aki ezeknek a tüneteknek bármelyikét is érzi, ne üljön a volán mögé, hiszen akár az ötszörösére nőhet a veszélye annak, hogy balesetet idéz elő! Ha pedig figyelembe vesszük a forró nyári napokból, valamint az esetleges alvási problémákból adódó általános bágyadtságot, levertséget és fáradtságot, még rosszabb a helyzet. Ezért az allergia ellenes gyógyszerek beszedése előtt minden járművezetőnek tisztában kell lennie azzal, hogy az adott készítmény korlátozza-e a biztonságos vezetési képességet, vagy sem. És még egy fontos információ! Ha a sofőr ilyen típusú gyógyszer szedése mellett szeszesitalt is fogyaszt, az általa okozott baleset bekövetkezésének a kockázata – a gyógykészítmény típusától, valamint az elfogyasztott szeszesital fajtájától és mennyiségétől függően – akár 20-200-szorosára növekedhet!
Természetesen egy bizonyos gyógyszer szedése nem minden esetben és nem mindenkinél befolyásolja ugyanolyan mértékben a vezetési képességeket. Ez függ az alkalmazott dózistól és az egyéni toleranciától is. Tény tehát, hogy a vezetési képességek romlása szubjektív megítélést kíván. Ha azonban nem teljesen biztos abban, hogy járművezetésre alkalmas állapotban van, inkább kerülje a vezetést!
G.I.