Biztonságkerék és szabadulószoba

  • Ki volt az, akinek 100 ezer forintot hozott, hogy szeptemberben a Biztonságkerékkel játszott?
  • Miképpen népszerűsítik a biztosítók a közlekedéstudatosság mellett a biztosítástudatosságot?
  • Hogyan lett a Biztonság Hete magyar programhétből a régi közlekedésbiztonság programja?

Életmentési gyakorlat, újraélesztés-gyakorlás próbababán, mini gyakorlópálya kerékpárosoknak és gyermekek által vezetett mini kamionoknak, közlekedési ügyészségi játékok és a legkülönbözőbb balesetmegelőzési feladatok mellett a fiatalok által a hagyományos eszközöknél jobban kedvelt digitális ismeretterjesztő feladatok várták szeptember 21-én, szombaton, a zsámbéki Driving Campre látogatókat a VIII. Biztonság Hete programsorozat zárónapján.

A szeptember 16-21 között a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) és az ORFK-Országos Balesetmegelőzési Bizottság (ORFK-OBB) társrendezésében lebonyolított eseménysorozaton a gyorsösszesítés szerint országszerte 65 helyszínen, a kedvező időjárásnak is köszönhetően több mint 15 ezren keresték fel a különböző programokat, kisgyermekes családok, felnőttek és kamaszok egyaránt.

Valamennyiük közül Belinczky Zoltánné mondhatta magát talán a legszerencsésebbnek, aki szombaton 250 kilométert utazott Biharugráról Zsámbékra, hogy a MABISZ képviselőjétől átvehesse azt a százezer forintos jutalmat, amit azok között sorsoltak ki, akik szeptember 1-17 között játszottak a méltán népszerű Biztonság Kerék – Forgasd ki a jövőt! online játékkal.

A sorsolás apropóját az adta, hogy a rendezők már az eseménysorozat szervezésekor biztosak voltak abban, hogy az idén átlépi a nyolcéves rendezvénysorozat látogatószáma a 100 ezret. (A tavalyi rendezvénysorozat zárónapján összegzett adatok szerint, a kezdetektől számolva 95 ezer látogatója volt a Biztonság Hete 2023-as programjainak, így a MABISZ és az ORFK-OBB nem vállalt túl nagy kockázatot azzal, hogy borítékolta: az idén jelentősen túllépik a 100 ezres érdeklődő számot.)

Ennek megfelelően erre az „eseményre” külön is készültek. A MABISZ stílszerűen az egyik legnépszerűbb online biztonsági játék játékosai közül sorsolta ki azt, akit a 100 ezredik látogatónak tekintettek.

[A Biztonságkerék játék innen is elérhető, érdemes kipróbálni!]

Miközben a Driving Campen a több tíztonnás országúti vasalók, a kamionosok mérték össze tudásukat a NIT Hungária által szervezett Öt tengelyen – biztos kézzel! elnevezésű közlekedésbiztonsági-ügyességi versenyen, aminek immár hagyományosan a Biztonság hete zárónapján rendezik a döntőjét – a fiatalok a MABISZ standján egy, kifejezetten a Biztonság Hetére kifejlesztett szabadulószoba játékkal ismerkedhettek meg. Nem meglepő, hogy ez a játék életszerű helyzetgyakorlatokon keresztül a biztosítások fontosságát és lényegét igyekszik bemutatni a 15-18 éveseknek.

[A játékról részleteket itt találhatnak az érdeklődők!]

Az idei rendezvénysorozat központi témája a kerékpárosok és a gyalogosok, valamint a mind népszerűbb és az utóbbi években az utakon, a kerékpárutakon és a járdákon is mind nagyobb számban megjelenő mikromobilitási eszközök biztonsága volt.

Azért esett a választás a legvédtelenebb közlekedési csoportokra, köztük is elsősorban az elektromos rollereket használókra, mert az első félévi adatok szerint – az ORFK a KSH-val összefogva 2024. január elseje óta elkülönítve is gyűjti az e-rollerekkel és más mikromobilitási eszközökkel okozott és az azok használói által elszenvedett baleseteket – 319 sérüléses baleset érte azok használóit. Kétszer annyi esetben voltak a balesetek okozói az e-rolleresek, mint ahányban az elszenvedői.

A közlekedésbiztonsági szakemberek, a Belügyminisztérium, a rendőrség és a MABISZ egybehangzó véleménye szerint a gyalogosok, kerékpáros és mikromobilitási eszközökkel elszenvedett balesetek zöme megelőzhető lett volna minimális odafigyeléssel. Igaz, sok esetben felvetődik a gyanú, hogy a figyelmetlenség mellett a közlekedési ismeretek hiánya (alacsony szinte) is szerepet játszott a balesetekben.

[Erről bővebben itt olvashatnak!]

Ezért is tartották fontosnak a Biztonság Hete társrendezői és szakmai partnereik, köztük a Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet Nonprofit Kft. felhívni a figyelmet a legvédtelenebb közlekedőkre leselkedő veszélyekre, és azok elkerülésének, megelőzésének lehetőségeire. Nemcsak a rendezvénysorozat alatt, hanem az év minden napján.

Azonban azt a statisztikai tényt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy összes személyi sérüléses baleset, azon belül a halálos balesetek több mint egyharmadában érintettek valamilyen formában – az e-rolleresek kivételével az esetek többségében inkább áldozatként – a gyalogosok, kerékpárosok és a mikromobilitási eszközök használói.

A Biztonság Hete (is) jó alkalom volt arra, hogy felhívja a figyelmet a közlekedésbiztonság, a balesetmegelőzés fontosságára. Mindazonáltal a MABISZ az idén arra is igyekezett felhívni a figyelmet, hogy biztonság mellett fontos a biztosítás. Jelenleg többen kötnek biztosítást a lakásukra, de még az autójukra is, mint önmagukra. Ezért is tartották fontosnak a felnövekvő korosztályok edukációját a biztosítások tekintetében.

Ma már a Biztonság Hete egy olyan kvázi hungarikum, ami túllépett a határokon és egyre népszerűbb a régióban. A MABISZ kezdeményezésére három éve a közép-európai biztosítási szövetségek nemzetközi balesetmegelőzési programokat szerveznek a magyarországi Biztonság Hete rendezvénysorozatával egy időben „Child Safety” néven.

Mint a partnerországok közös közleményére hivatkozva a MABISZ megállapította: „Ezekben a napokban a magyar, bolgár, osztrák, lengyel, román, szlovák és szlovén kampányok, edukációs játékok és egyéb eszközök közös célja a figyelem ráirányítása arra a tényre, hogy valamennyiünknek, egyénileg és közösen is döntően fontos szerepünk van a közutakat használó gyermekeink megóvásában, útjaink biztonságosabbá tételében.” A MABISZ-nak ezért is célja az, hogy a biztonsági ismeretek a közoktatásba is jobban beépüljenek.

F.Gy.A.