Csak óvatosan örüljünk a lehűlésnek!
- Megérkezett a rég várt enyhülés, de nem úgy, ahogy az orvosok szerint jó lett volna.
- Kettős, majd egy markáns hidegfront megterhelheti a hőség alatt kimerült szervezetet.
- Ismeri Ön a saját időjárás érzékenységét? Ha még nem, célszerű kivizsgáltatni magát.
- Ingerültség, fejfájás, vérnyomás-ingadozás – jelentősen növelhetik a balesetveszélyt.
Miután júliusban, augusztusban, sőt még szeptember elején is napról napra dőltek meg százévesnél is régebbi hőségrekordok, megérkezett a várva várt enyhülés. Sajnos, nem úgy, ahogy a szakorvosok szerint kívánatos lett volna. Fokozatos lehűlés helyett estétől reggelre 10-15 fokozott zuhant a hőmérséklet, ami dr. Pintér Ferenc meteogyógyász szerint rendkívüli módon igénybe veszi a nyári hőségben már amúgy is kimerült szervezetünket.
A hirtelen lehűlés – dr. Pintér szavaival – durva és összetett fronthatással vetett véget minden idők legnagyobb nyári forróságának. Kettős fronthatással kezdődött, ami később erős, összetett hidegfronttá alakult, ami az arra érzékenyeknél vérnyomás-ingadozást, keringési panaszokat, mással nem magyarázható fokozott ingerlékenységet, koncentrációzavarokat okozhatott.
Közlekedésbiztonsági szempontból ezek külön-külön is jelentősen növelhetik a balesetek bekövetkezésének kockázatát.
Függetlenül attól, hogy milyen közlekedési módot használnak, az emberek többségének a szervezetét mostanra kimerítették az egymást követő hőhullámok. Sokan hetek óta nem aludták, nem pihenték ki magukat. Szenvedtek a nagy melegtől, és egyre kevésbé tudták lehűteni magukat, ami idővel állandósult ingerültséghez, a helyzetértékelés és a realitásérzék romlásához vezetett.
Dr. Pintér Ferenc szerint a hőség okozta stressz, figyelmetlenség, kimerültség is állhat sok nyáron történt ki- és lesodródásos baleset hátterében is. A nagy melegben hamarabb elvesztették az emberek a türelmüket, realitásérzéküket és olyankor elég egyetlen rossz mozdulat, egy másodperc oda nem figyelés, hogy megtörténjen a tragédia.
Azonban a nyáron kimerült szervezet nem képes egykönnyen alkalmazkodni az új, lényegesen hűvösebb időjáráshoz sem. Magyarországon a népesség közel harmada meteopata, azaz rendkívül erős hatással vannak a szervezetükre a hirtelen időjárás változások. Többségük azonban még csak nem is tud róla, hogy az időnként rátörő fejfájásnak, nyugtalanságnak okozója lehet az időjárás.
Akik tudják, vagy tudni vélik ezt, azok többsége sem vizsgáltatja ki azonban magát specialistákkal. [Erről bővebben itt olvashatnak.]
Sajnálatos módon a különböző légköri változások nem egyformán hatnak az emberekre. Nem beszélve arról, hogy már az sem túl szakszerű kijelentés, hogy valaki „a hidegfrontra érzékeny”, mert abból is van vagy tízféle, jegyezte dr. Pintét Ferenc, és mind más és más hatással van az emberekre, eltérő reakciókat váltanak ki belőlük.
A nagy számok törvénye szerint azonban a hidegfront hatására:
- tompulnak a reflexek,
- nehézkessé válik a gondolkodás,
- szédülés lesz úrrá a hidegfrontra érzékenyeken,
- sokakat kínoz fejfájás,
- lassul a szívverés, minek hatására csökken a vérnyomás,
- erősödnek a reumás panaszok,
- nő az epilepsziás rohamok valószínűsége,
- nő az agyvérzés kockázata
A mostani erős hidegfront felerősíti a szervezetben meglévő gyulladásos folyamatokat, légzési nehézségeket okozhat, majd erősödnek a vérnyomás-ingadozások, a fejfájások, nő a görcsös folyamatok kialakulásának esélye. Sokan feszültek, ingerültek lesznek. Gyakoribbak lesznek a szorongásos és pánik jellegű reakciók is.
De honnan tudhatja az ember, hogy frontérzékeny, és hogy melyik frontra érzékeny vagy érzékenyebb?
Érdemes lenne mindenekelőtt évente legalább egyszer mindenkinek kivizsgáltatni magát. Ha a fenti tünetek szervi rendellenességekkel nem magyarázhatók, akkor jó eséllyel valamilyen frontérzékenység áll a bajok hátterében. A dr. Pintér Ferenc által vezetett Meteoklinika honlapjáról ingyen letölthető egy úgynevezett tünetnapló, amit rendszeresen vezetve, hamar választ kap az ember arra a kérdése, hogy frontérzékenysége okozza-e az önmagán észlelt, az életminőségét, így a biztonságos közlekedését is, rontó-nehezítő tüneteit.
Fontos tudni, hogy minden ember frontérzékeny. A legtöbbek szervezete – különösen, de nem feltétlen csak fiatal korban – képes ellensúlyozni a frontok és más időjárási jelenségek hatására. A túlterheltség, az egészségtelen életmód azonban akár fel is erősítheti azokat.
Az elkövetkező napokban akár rövidebb, akár hosszabb útra induljon valaki, számítson rá, hogy sokak szervezetét ez az időjárás is megterheli. Csak más módon, mint a hőség. Lehetnek és lesznek is, a szokásosnál is figyelmetlenebb, szórakozottabb és agresszívebb járművezetők.
Az iskolakezdés, a nyári szabadságolások után megnő a forgalom, ilyenkor amúgy is mindenki (vagy legalábbis a szokásosnál jóval többen) türelmetlenebbek, idegesebbek, a szokásosnál.
Induljon el korábban egy kicsit, hogy ne kelljen sietnie!
Ha tudja milyen hatással van önre a hidegfront, készüljön fel a következmények kivédésére!
Ne most feszegesse (gépjárművezetői képességeinek) a határait!
Számoljon azzal, hogy ha Önre nem is, másokra hatással lehet a hirtelen lehűlés és esetleg amiatt viselkednek Önnek nem tetszően az utakon, s nem rosszindulatból!
Figyelje hogyan hat önre az időjárás, és ha a háziorvosa szerint különben egészséges, vizsgáltassa ki az időjárásérzékenységét. Nincs csodaszer, de a meteopaták kezelhetők, gyógyíthatók.
F.Gy.A.