Kétévente ajánlott…
- Ön legutóbb mikor lapozta át az elsősegélynyújtó tanfolyam anyagát?
- Tudja milyen erővel és ütemben kell a mellkasi kompressziót végezni?
- Már telefonos segítséget is kérhet az életmentéshez, elsősegélynyújtáshoz.
Kétévente célszerű lenne felfrissíteni a jogosítvány megszerzéséhez szükséges elsősegélynyújtó tanfolyamon tanultakat, azonban a gépjárművezetőknek csupán kis hányada teszi ezt meg. A többség nemigen lapozza át időnként a tankönyveket, nem nézi át az elvégzett e-learning tanfolyam anyagát és nem megy el tudásfrissítő tanfolyamra sem. Pedig hasznos lenne.
A legrosszabb, amit tehet, ha nem tesz semmit!
Egy baleset helyszínén, vagy ha valaki rosszul lesz és összeesik előttünk, a legrosszabb, amit tehetünk, ha nem teszünk semmit. [Erről korábban itt írtunk.]
Mégis rendszeresen tapasztalhatjuk, hogy az utcán fekvő ember körül jó esetben egy valaki áll vagy guggol csupán, miközben tisztes távolságból többen is figyelik az eseményeket. Mind felnőttek, cselekvőképes emberek.
Kicsit olyan ez, mint amikor Pistike egyest kap az iskolában, otthon azzal próbálja menteni a helyzetet, hogy „az István és a Katika is egyest kapott”. Ha mások sem segítenek, nekünk sem kell, gondoljuk, és ezzel már felmentve érezzük magunkat minden felelősség alól.
Később meg- vagy inkább bemagyarázzuk magunknak, hogy „mi ehhez úgy sem értünk”, különben is már valaki biztos hívott mentőt, majd azok tudják mit kell tenni, és így tovább. Nem egyszer kiderült, hogy mivel bárki hívhatott volna mentőt, és mindenki biztos volt abban, hogy valaki már hívott is, végül senki nem hívott.
Ugye, ismerős?
Csakhogy, amikor egy baleset következtében vagy hirtelen rosszullét folytán leáll az ember szíve, a légzése, olyankor minden perc számít. Minden elsősegélynyújtó tanfolyamon elmondják, 15 perc elteltével már szinte semmi esély megmenteni annak az életét, akinek még csak meg sem kísérelték addig az újraélesztését.
„Nem értek hozzá, nem akarok még nagyobb bajt csinálni!”
Tipikusnak mondható mentegetődzés, aminek azonban semmi alapja nincs. Miféle „nagyobb bajt” okozhatna bárki is egy baleset sérültjének, egy hirtelen szívleállás vagy bármi más miatt eszméletét vesztőnek, mint, hogy hagyja meghalni, mert nem tesz semmit?
„Mi van, ha mellkasi kompresszió (szívmasszázs) közben eltörik a bordája?”, teszik fel sokan a kérdést, bár a legtöbben pontosan tudják a választ. Semmi. Senki nem indít eljárást ellenük súlyos testi sértésért, ha ettől tartanának. Akit megmentenek pontosan tudja majd, hogy sokkal jobb törött bordával élni, mint ép csontokkal halottnak lenni.
És mi van, ha tévedek, ha nem is volt szüksége mellkasi kompresszióra, mesterséges lélegeztetésre? A válasz ugyanaz: nincs semmi. Ilyenkor a földön fekvő ember nyilvánvaló jelét adja, vagy egyértelműen mondja, hogy hagyja abba. Márpedig, ha ezt el tudja mondani, akkor tényleg nincs rá szüksége.
Nem olyan könnyű egyébiránt eltörni a bordacsontot, főleg nem újraélesztéskor. Ezért ettől nem is kellene tartani. A mellkasi kompresszió közben – bármilyen meglepő – akár hat centi mélységig is minden további nélkül benyomható a mellkas. Sőt, ajánlott is elmenni a nyomással eddig a határig, hogy igazán hatékony legyen a szívmasszázs és esély legyen az újraélesztésre.
Akinek kétségei vannak, menjen el egy tudásfrissítő képzésre. Ott biztosan találkozik olyan próbababával, amelyen egy mutató jelzi milyen mélyen nyomta le a mellkast és hol van az a határ, amikor a mellkasi kompresszió legfeljebb csak simogatásnak mondható.
A 6 centis mélység még a zöld, azaz a normális és biztonságos zónában van. Egy átlagos csontozatú ember bordája ezen a ponton még nem törik el. S ha mégis? Akkor érvénybe lép a jobb élni törött bordával, mint éppel koporsóban feküdni.
Egy segítő azonban általában kevés. A mellkasi kompresszió közben 5-6 centi mélyre kell lenyomni a bordát percenként 100-120-szor. Ez még egy jó kondiban lévő sportoló számára is megterelő, ezért jó, ha többen vannak és felváltva végzik.
Hol lehet gyakorolni az életmentést?
A Magyar Vöröskereszt, de számtalan felnőttképzési jogosultsággal rendelkező cég is kínál különféle elsősegélynyújtó és tudásfrissítő tanfolyamokat az interneten. A szakemberek szerint kétévente célszerű újralapozni a témával foglalkozó könyveket, megnézni pár videót a világhálón, de a legjobb elmenni egy (tudásfrissítő) képzésre.
Szerencsére csak ritkán kerül olyan szituációba az ember, amikor életben kell bizonyítania, megtanulta mit kell tenni, ha valaki segítségre szorul. Azonban épp ezért az időnkénti gyakorlás és az elméleti ismeretek felfrissítése magabiztosságot adhat, így éles helyzetben magabiztosabb lesz, kevésbé fog félni megtenni azt, amit megtanult és amit adott esetben tennie kell.
Súlyos hibát követ el, még ha büntetőjogi felelősség nem feltétlen terheli érte, aki – mondván: már van valaki, aki próbálja újraéleszteni az illetőt – egyszerűen elsétál. A törvény ugyanis mindenkit arra kötelez, hogy a tőle elvárható módon és mértékben segítsen a rászorulóknak.
A segítség jelentheti azt, hogy mentőt hív vagy elmegy egy félautomata defibrillátorért, hogy szívmasszázst és mesterséges légzést alkalmaz, attól függően, hogy a segítségnyújtó életkora, felkészültsége mit enged meg. Akinek van jogosítványa, aligha tud majd meggyőzni bárkit is arról, hogy fogalma sem volt, mit kellett volna tennie, hiszen neki papírja van róla, hogy ezt tudja, vagy legalábbis tudnia kell.
Aki nem tud vagy nem akar kétévente 10-20 ezer forint körüli összeget – cirka egy fél tank benzin árát – szánni erre, talál számos ingyenes képzést is. Az Országos Mentőszolgálat Hősképző programjában például 2018 óta minden hónap első hétfőjén a vármegyeszékhelyi mentőállomáson tartanak ingyenes életmentő oktatást. Több ezren végezték már el a kurzust.
[Minden, amit az OMSZ Hősképzéséről tudni kell, itt elérhető.]
A SzívCity és az Életmentő applikációkon keresztül pedig konkrét tanácsokat, szakszerű távsegítséget is kaphat, aki éppen másokon segít.
[Az applikáció innen is letölthető]
A SzívCity-be letöltés után azért érdemes regisztrálni, mert a mentőszolgálat azon keresztül tudja riasztani azokat, akinek az 500 méteres környezetében valakihez eszméletvesztés, hirtelen szívleállás miatt mentőt hívtak. Olykor az is sokat számít, ha valaki megkezdi az újraélesztést a mentők kiérkezéséig.
Az Életmentő App [elérhető a Google Play és az App Store-ban egyaránt] pedig nemcsak egyszerűsíti a segítséghívást (pontosan megadja a hívó GPS koordinátáit), hanem egy Chatbot segítségével kommunikálni is képes a hívóval, aki így szakszerű támogatást kaphat az elsősegélynyújtáshoz.
… mert Ön is bármikor mások segítségre szorulhat!
F.Gy.A.