A februári közúti ellenőrzések tapasztalatai
- Több mint 1300 teherautót és autóbuszt vizsgált meg a közlekedési hatóság a múlt héten
- A szakemberek 156 járműnél találtak kisebb-nagyobb problémákat
- A közúti vizsgálatok célja a közlekedésbiztonsági kockázatot jelentő személy- és áruszállító járművek kiszűrése
- A közlekedési hatóság munkatársai a februári akcióban két járművet azonnal kitiltottak a forgalomból
Több mint 1300 teherautót és autóbuszt vizsgált meg a közlekedési hatóság múlt heti akciójában – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) közlekedéspolitikáért felelős államtitkára az MTI-vel. Mosóczi László elmondta: a 2020 február 11-én kezdődött háromnapos akcióban 1287 tehergépkocsit és 72 buszt ellenőriztek a magyarországi közutakon, a szakemberek 156 járműnél találtak kisebb-nagyobb problémákat.
Ismertette: Magyarország rendszeresen részt vesz a 14 európai ország közlekedési hatóságait tömörítő Euro Controle Route (ECR) együttműködés havi, kéthavi gyakoriságú ellenőrzéseiben.
A múlt évi hét akció során Magyarországon csaknem 7800 személy- és áruszállító járművet, több mint 5500 teherautót és több mint 2200 buszt vizsgáltak meg, ezek közül minden tízediknél problémát találtak.
Az ITM által koordinált közúti vizsgálatok célja a közlekedésbiztonsági kockázatot jelentő személy- és áruszállító járművek kiszűrése és szankcionálása.
A tematikus ellenőrzés során a hatóság munkatársai a gépjárművek általános műszaki állapotát, előírásoknak való megfelelőséget vizsgálják – fejtette ki az államtitkár.
Mosóczi László hozzátette, a közlekedési hatóság munkatársai a februári akcióban két járművet azonnal kitiltottak a forgalomból: egy teherautónak és a pótkocsijának is be kellett vonni a rendszámát. A tehergépkocsi üzemben tartója nem fizette meg a közigazgatási bírság tartozását, a jármű nem rendelkezett árufuvarozói engedéllyel. A pótkocsinak nem volt érvényes műszaki vizsgája, és a kötelező felelősségbiztosítása is rendezetlen volt – tette hozzá.
Egy teherautó és két busz a közlekedésbiztonsági kockázat elhárításáig nem folytathatta útját.
Az ellenőrzés során összesen több mint 2,3 millió forint bírságot szabtak ki, a legmagasabb egy jármű után fizetendő bírság, 400 ezer forint volt.
Az államtitkár hozzáfűzte: a magyar közlekedési hatóság a közúti közlekedésbiztonság javítása, a balesetek megelőzése és a szabálykövető vállalkozások védelme érdekében az ECR 2020-ra tervezett hét nemzetközi ellenőrzésének mindegyikében szerepet vállal.
MTI – ITM