Augusztus elsejétől drágulnak a szabálysértések

  • Átlagosan 15-20 százalékkal többet kell fizetni a helyszínen szinte valamennyi szabálysértésért.
  • A szabálysértési eljárásban kiszabott pénzbírság jellemzően a másfél-kétszerese a helyszíninek.
  • Mélyen a zsebébe kell nyúlnia annak, aki mozgáskorlátozottak helyére parkol be jogosulatlanul.
  • Sokba kerülhet a járdán úgy parkolni, hogy nem marad a gyalogosoknak legalább 1,5 méter hely.

Fotó: police.hu

A Magyar Közlöny 74. számában megjelent a kormány 185/2024. (VII. 8.) számú rendelete az „egyes közlekedési szabálysértések miatt alkalmazandó szabálysértési pénzbírság, illetve helyszíni bírság kötelező mértékéről, valamint a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvénnyel összefüggő egyes kormányrendeletek módosításáról szóló 63/2012. (IV. 2.) kormányrendelet módosításáról.

Az augusztus elsején hatályba lépő változások szinte valamennyi szabálysértés esetében átlagosan 15-20 százalékos emelést jelentenek a helyszíni bírság és a szabálysértési eljárásban kiszabott bírságok esetében egyaránt. A szabálysértőkre kiszabható pénzbírság összege a kétszerese vagy közel a kétszerese, mint amit a helyszínen, helyszíni bírságként a rendőr kiszabhat.

A teljesség igénye nélkül:

Az elsőbbségadás szabályainak megsértéséért augusztustól 26.00 forint helyszíni bírságot szabhat ki a rendőr. Szabálysértési eljárásban a pénzbírság összege: 52.00 forint. Ez a büntetési tétel azonban csak abban az esetben igaz, amikor a KRESZ 28. § (1) bekezdésében foglaltakat szegi meg a vétkes. Azt a szabályt, miszerint „Az útkereszteződésben – ha a (2) bekezdés rendelkezéseiből más nem következik – a járművel elsőbbséget kell adni a jobbról érkező minden jármű és a balról érkező villamos részére. Ezek az előírások a „jobbkezes utcákra” érvényesek. Súlyosabb bírságot kell fizetni, ha a kereszteződésben tábla jelzi, hogy kinek van elsőbbségadási kötelezettsége vagy amikor megkülönböztető jelzést használó járműnek nem adja meg az elsőbbséget valaki. Ezekben az esetekben, valamint, ha földútról kanyarodik valaki a szilárd burkolatú úttesten haladó jármű elé vagy amikor a körforgalomban haladó járműnek nem ad elsőbbséget, a helyszíni bírság 32.500, a pénzbírság pedig 65 ezer forint.

Fontos! A fenti szabály a megkülönböztető jelzést használó járművek által közrefogott gépjárművekre is vonatkozik, azaz a konvojban haladó valamennyi járműre. December 31-ig Magyarország tölti be az Európai Unió soros elnökségének tisztét, ezért a szokásosnál lényegesen gyakrabban találkozhatnak a közlekedők védett vezetőket szállító járművekkel s diplomáciai konvojokkal. Különösen fontos figyelni a konvojok mozgására. Részben azért, mert mint azt korábbi cikkünkben megírtuk „Sokba kerülhet a konvojokra tapadni”.

Először is, mert a biztonságiak minden hívatlan látogatót és követőt potenciális támadóként értékelnek és akként is kezelnek. Másrészt pedig azért, mert a konvojban vagy mögötte biztosan lesz olyan rendőrautó, amely kisorol, leállítja a hívatlan látogatót és/vagy elsőbbséget meg nem adó autóst, akinek a 32.500 forintos bírság megfizetése mellett még azt is meg kell magyarázni: Mi volt a cél?

Még többe kerülhet a jövőben lejárt forgalmival közlekedni. Ha a rendőrség az autó látható állapotára tekintettel (vagy mert engedély nélkül hajtottak végre rajta a teljesítményét jelentősen befolyásoló átalakításokat) nem veszi el a forgalmit már az intézkedés közben, a legalább három hónapja, de hat hónapnál nem régebben lejárt műszaki érvényesség 31.200, a hat hónapnál régebben, de még egy éven belül lejárt forgalmi engedély esetén 39.600, egy éven túl pedig 46.800 forint a helyszíni bírság. A pénzbüntetés mindhárom esetben a helyszínen kiszabható összeg kétszerese!

15.600 forintba kerül a megállási, várakozási tilalmak megszegésének minden formája. Az is, amit sokan nem tartanak be a nagyvárosokban, hogy parkolni csak a menetirány szerinti jobb oldalon, a mentiránnyal egyező irányban szabad. De! Autópályán, autóúton megállni, ideértve a sztrádák leállósávjait is, 32.500, illetve pénzbírság esetében 65 ezer forintba kerül.

Még mélyebbre kell a zsebébe nyúlnia azoknak, akik jogosulatlanul veszik igénybe a mozgássérültek részére fenntartott parkolóhelyeket. Nekik 65 ezer forint helyszíni bírságot kell ezért fizetniük. Amennyiben az esetből szabálysértési eljárás lesz, a pénzbírság összege 156 ezer forint lesz!

39.600 helyszíni vagy 78 ezer forint pénzbírságot kell fizetnie augusztus elsejétől annak, aki kijelölt gyalogos átkelőhelyen, valamint a gyalogos átkelőhely előtt személygépkocsival, motorkerékpárral, segédmotoros kerékpárral, kerékpárral és kézikocsival 5 méteren, egyéb járművel 15 méteren belül áll meg.

A gyalogosok, különösen a babakocsit toló vagy kerekesszékkel közlekedők érdekében 24.000 forintra emelkedik a helyszíni bírsága azoknak, akik úgy parkolnak a járdán, hogy a gyalogosok közlekedésére nem marad szabadon legalább 1,5 méter széles út. (Pénzbírság esetén 46.800 forint lesz a fizetendő összeg.)

Az összes helyszínen kiszabható és pénzbírság tételesen a Magyar Közlönyben megtalálható.

F.Gy.A.